Masz samochód zarejestrowany w Chełmie Śląskim? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Na ulicach Chełma Śląskiego z roku na rok przybywa coraz więcej aut – jest to zresztą trend doskonale widoczny w całej Polsce. Posiadanie samochodu oznacza dla właściciela szereg różnych obowiązków, w tym wykupienie stosownej polisy. Co warto wiedzieć na ten temat?

Zwlekasz z zakupem OC? Uważaj, bo zapłacisz karę!

Ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne, przy czym obligatoryjne jest ubezpieczenie OC. Chełm Śląski to jedno z wielu polskich miast, gdzie rejestrowanych jest coraz więcej samochodów. Przekłada się to także na wzrost zainteresowania produktami ubezpieczeniowymi, jakie w swojej ofercie mają PZU oraz inne towarzystwa ubezpieczeniowe. OC trzeba kupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu – za jego brak grozi kara finansowa. Kluczowe znaczenie ma tu nieprzerwany czas ochrony, dlatego pomiędzy jednym ubezpieczeniem a następnym nie może być ani jednego dnia przerwy. Standardowo umowa zawierana jest na 1 rok i jeśli nie zostanie wypowiedziana, automatycznie ulega przedłużeniu. Zakres komunikacyjnego OC jest zawsze taki sam bez względu na markę, model i wiek pojazdu, dlatego przy wyborze polisy decydującym czynnikiem jest cena. W rachubę nie wchodzi poszerzenie zakresu ochrony za dodatkową opłatą – podobnie jak podwyższenie sumy ubezpieczenia. Z komunikacyjnego OC wszyscy kierowcy korzystają na jednakowych zasadach.

Kupiłeś samochód? Kup również AC!

AC – czyli autocasco – jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym należącym do segmentu ubezpieczeń majątkowych. Pełni zupełnie inną rolę niż ubezpieczenie OC, którego celem jest zabezpieczenie właściciela polisy przed finansowymi następstwami szkód związanych z użytkowaniem pojazdu, nieumyślnie wyrządzonych osobom trzecim. Ochrona pojazdu wraz z jego wyposażeniem w zakresie utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży to główne zadanie, jakie ma do spełnienia ubezpieczenie AC. Chełm Śląski ma pod tym względem rozbudowaną ofertę. Kupując polisę, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim zakres ochrony, obowiązki ubezpieczonego i ubezpieczyciela, sposób zgłaszania i likwidacji szkody oraz wyłączenia odpowiedzialności – a więc sytuacje, kiedy firma ubezpieczeniowa nie przejmuje finansowej odpowiedzialności za szkodę i nie wypłaca odszkodowania. Autocasco nie należy do tanich ubezpieczeń, dlatego warto zastanowić się nad wykupieniem go w pakiecie z OC. Bardzo ważne w tym kontekście jest także porównanie ofert, ponieważ poszczególni ubezpieczyciele kształtują ceny polis wedle własnych kryteriów.

 

Author: kredyt-samochodowy24.pl