Jeszcze niedawno zakupy w Internecie były totalną nowością. Aktualnie, to nasza codzienność. Coraz więcej produktów i usług kupujemy przez Internet. Już nie są to tylko ubrania, książki czy elektronik. Do tej listy w ostatnim czasie doszły leki czy produkty spożywcze.
Uśpiona czujność
Produkty w Internecie dostępne są od ręki, a zakup to tylko kilka kliknięć. Uproszczone procedury oraz brak negatywnych doświadczeń w zawieranych online transakcjach spowodowały, że straciliśmy czujność. Warto pamiętać, że większość sprzedawców w sieci jest uczciwa, ale można również trafić na oszustów. Dlatego zachowaj proste zasady, dzięki którym unikniesz nieprzyjemnych sytuacji.
Używaj różnych haseł
Zakładając konto w sklepie internetowym, używaj różnych haseł. Internet zna wiele przypadków włamań na konta klientów sklepów internetowych, wyłudzenia ich danych osobowych oraz haseł dostępu. Jeśli na wszystkich kontach używasz tego samego hasła, cyberprzestępcy
bez problemu skorzystają z możliwości zalogowania się na twoje profile. Aby problem zapamiętywania wielu haseł się zniknął, skorzystaj z programu zapamiętującego hasła w różnych miejscach w sieci.
Płać bezpiecznie
Większym zaufaniem powinieneś obdarzyć sklep oferujący więcej metod płatności za zakupy (blik, payU, paypal czy szybki przelew). Jeśli sprzedawca oferuje płatność tylko tradycyjnym przelewem zachowaj ostrożność lub najlepiej znajdź inny sklep internetowy.
Dodatkowa karta płatnicza
Niektórzy sprzedawcy w celu dokonania transakcji proszą o wprowadzenie danych z karty płatniczej. W takim wypadku warto mieć dodatkową kartę do innego konta, niż to na które dostajemy wynagrodzenie. Na ekstrakarcie trzymaj tylko kwotę pieniędzy potrzebną na zakupy. W razie włamania hakerzy nie dostaną się do twoich pieniędzy.
Sprawdzaj sprzedawcę
Jeśli kupujesz w nieznanym sobie sklepie możesz sprawdzić czy firma jest zarejestrowana w KRS lub CEDG. Warto odnaleźć dane teleadresowe i zadzwonić. Jeśli nikt nie odbierze poszukaj innego sprzedawcy.
Sprawdź certyfikat
Zwróć uwagę czy po wejściu na stronę sklepu w pasku wyszukiwarki wyświetla się http://. Taka sytuacja oznacza, że sklep nie posiada certyfikatu SSL i przynajmniej część zasób jest niezabezpieczona. Znajdź sprzedawcę na którego stronie w pasku wyświetla się https://. Wówczas zakupy będą bezpieczniejsze.
Uważaj na niskie ceny
Nie ma nic za darmo. Jeśli cena jest znacząca niższa bądź czujny. Zamiast telefonu możesz dostać etui, a zamiast wyposażenia kuchni akcesoria dla lalki. Czytaj uważnie wszystko. Nawet małe literki. Takie praktyki stosują często sprzedawcy z Chin.
Zainstaluj program antywirusowy
Na komputerze, ktory ma dostęp do Internetu musisz zainstalować program antywirusowy. Taki program jest niezbędny na urządzeniu, na którym korzystasz z bankowości internetowej. Pamiętaj strony sklepów mogą być zainfekowane wirusami. Zwłaszcza, gdy wyświetla się na nich dużo reklam.
Odróżnij oszustów
W ostatnim czasie plagą stały się maile czy smsy, od rzekomych firm kurierskich z prośbą o dokonanie wpłaty określonej kwoty za przesyłkę. Z treści wiadomości wynika, że opłata za dostawę wniesiona przy zakupie, rzekomo okazała się za niska. Pamiętaj, firmy kurierskie nie stosują takich praktyk. Cała kwota dostawy połączona jest przy zakupie. W takim wypadku masz docztnienia z oszustami.
Zakupy w Internecie to wielka wygoda, ale również ryzyko. Cyberprzestępcy są coraz bardziej kreatywni. Zachowaj ostrożność i ciesz się zakupionym produktem. Nie daj się oszukać.
Najnowsze komentarze