Czy kredyt hipoteczny, kredyt mieszkaniowy jest odpowiedni dla każdego?

Budowa domu zawsze wymaga dużej inwestycji w materiały i koszty. W tych trudnych czasach nie każdy może opanować budowę domu na własny rachunek. Z tego powodu wiele osób zwraca się do banków po pożyczki lub kredyty hipoteczne na budowę własnych domów.

Budować czy nie budować dom dylemat Polaków

Jednak ze względu na niestabilną ogólną sytuację finansową, usługi bankowe związane z finansowaniem są w trakcie restrukturyzacji. Obecnie niektóre banki nie oferują praktycznie żadnych kredytów budowlanych, inne mają bardziej restrykcyjne wymagania wobec kredytobiorców, ale na ogół nadal możliwe jest uzyskanie kredytu na budowę domu, jeśli pokona się kilka przeszkód.

Jakie są plusy budowy własnego domu

Budowa własnego domu zawsze wiąże się z problemem konieczności zainwestowania dużej ilości pieniędzy i znalezienia dobrej firmy budowlanej. Decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna być zawsze przemyślana i oparta na plusach jak i na minusach.

Zalety pożyczki lub kredytu hipotecznego

  • Możesz zbudować swój idealny dom w ramach swojego budżetu i zgodnie ze swoimi pragnieniami i preferencjami.

  • Odsetki płacone przy budowie są mniejsze niż przy zakupie domu. Dzieje się tak dlatego, że zabezpieczeniem kredytu jest grunt.

  • Pod względem kosztów korzystniej jest budować niż kupować gotowy dom. W końcu projektując dom, bierzesz pod uwagę wszystkie niuanse, które chcesz z niego wydobyć. Aby zrobić to samo z mieszkaniem, trzeba je co najmniej wyremontować.

Kredyt hipoteczny, pożyczka. Czym jest i czy warto się nim zainteresować?

Istotą, jaką ma kredyt na budowę domu jest to, że bank wydaje pieniądze na budowę domu, a po spłacie kredytu ani dom, ani ziemia nie stają się zabezpieczeniem. W niektórych przypadkach bank może wymagać dodatkowego zabezpieczenia w celu udzielenia kredytu hipotecznego na budowę. Jest to możliwe, jeśli nie ma wystarczającego zabezpieczenia na gruncie.

Podstawowe zalety przy kredycie hipotecznym

  • Raczej długi okres kredytowania do 30 lat.

  • Oprocentowanie umowne może wynosić nawet kilkanaście procent.

  • Wysokość pożyczki uzależniona jest od wartości gruntu i dochodów wnioskodawcy.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że większość banków wymaga, aby grunt był zarejestrowany na nazwisko wnioskodawcy i nie był w żaden sposób zabezpieczony. W przeciwnym razie istnieje zwiększone ryzyko odmowy udzielenia pożyczki.

Kredyt hipoteczny, jak każdy inny kredyt, czy to na zakup samochodu, mieszkania czy budowę domu, niesie ze sobą ryzyko, które należy przekalkulować. Oprócz plusów trzeba też wziąć pod uwagę minusy, np. czy w czasie kryzysu będziemy w stanie wytrzymać z płatnościami. Czy nasza pożyczka hipoteczna będzie dla nas w miarę możliwości łatwa do spłaty? Bank może odebrać nam majątek i ziemię. A inwestycja w spłatę kredytu jest zmarnowana.

Artykuł powstał przy współpracy z Jakub Szwedo

Author: kredyt-samochodowy24.pl