Witarianie – ludzie, którzy zrezygnowali z gotowania i smażenia w kuchni

Spożywanie wyłącznie surowych produktów może być korzystne dla naszego organizmu. Jednakże powinno być przeprowadzone pod czujnym okiem dietetyka, który podpowie, w jaki sposób wprowadzić do swoich żywnościowych przyzwyczajeń witarianizm, żeby przyniósł on zdrowie i dobrą kondycję.

Witarianizm – z czym to się je?

Dieta witariańska opiera się na spożywaniu wyłącznie nieobrobionych termicznie produktów, które ewentualnie można nieco podgrzać. Wyklucza gotowanie, smażenie, pasteryzację i homogenizację żywności, skupiając się wyłącznie na produktach nieprzetworzonych.

Surowa dieta co jeść?

W najczęstszym wariancie dieta witariańska opiera się na warzywach, owocach, olejach tłoczonych na zimno, orzechach, nasionach i miodach. Przy odrobinie chęci i fantazji można stworzyć z nich wartościowe posiłki, bez uciekania się do pomocy kuchenki lub piekarnika. Choć dzięki spożywaniu surowych produktów, dostarczamy sporą ilość substancji odżywczych i witamin, które uległyby zniszczeniu podczas gotowania, należy też pamiętać, że naturalna suplementacja białka i witaminy B12 przy takim żywieniu jest bardzo utrudniona. Należy zatem dokładnie układać jadłospis i być w stałym kontakcie z dietetykiem.

 

Author: kredyt-samochodowy24.pl